Select a Grade

Grade 6

Mr. Thomas Foley, 6th Grade School Counselor 

Clare Krulewicz, Math 

Amy Borgia, Special Ed 

Donald Maier, Special Ed 

Elaine Petroff, Special Ed 

Holly Hopke, Special Ed 

Joseph Lanzetta, Special Ed 

PollyJo Kassas, Special Ed

House 1

Crystal Paek, English

Justin Mathews, Social Studies

Kristina Fellin, Spanish

Marlena Grzesiak, Math

Jacques Bazile, Science

House 2

Benito Gonzalez, Social Studies

Daniel Lee, Math

James Sweeney, English

Monica Kenah, French

Allison Ramus, Science

Grade 7

Mr. Adam Rothschild, 7th Grade School Counselor

Weefen Tsui, Mandarin

Clare Krulewicz, Math

Donald Maier, Special Ed

Donna Josbeno, Special Ed

Holly Hopke, Special Ed

Jennifer Simon, Special Ed

Joseph Lanzetta, Special Ed

Nancy Abascal, Special Ed

Patricia Rando, Special Ed

House 3

Richard Powlen, French

Karen Indyk, Math

Steve Carson, Science

Jennifer Hegland, English

Andrea Turner, Social Studies

House 4

Annemarie Mlinar, Math

Marian Melzer, Science

Keith McEvoy, English

Jonathan Hunt, Social Studies

Yerana Valentine, Spanish

Grade 8

Mrs. Jennifer Walters, 8th Grade School Counselor

Victoria Shen, Mandarin

Clare Krulewicz, Math

Jennifer Simon, Special Ed

Joseph Lanzetta, Special Ed

Patricia Canize, Special Ed

Patricia Rando, Special Ed

Rita Krulewicz, Special Ed

Robin Muhlstein, Special Ed

Sheila Costello, Special Ed

House 5

Emily Spera, Math

Alisa Dupuy, French

John McCann, Social Studies

Sharrie Barish, English

Janet Gaudino, Science

House 6

Stephanie McCann, Social Studies

Monica Blake, English

Kristin Hill, Math

William Merritt, Science

Eugenia Porello, Spanish

Other Departments

Physical Education/Health

Jason Carter, Physical Education

Amber Rylak, Physical Education

Amy Wargo, Health

Susan Welsh, Pool/PE

Support Classes

Yang-Chieh Lee, ELL

Ashley Smith, Autism

Jeanette Paredes, English EXCELS

Lisa McGhee, Literacy Advantage

Jennifer Noto, Speech

Emily Ragone, Speech

Carolyn Bailey, Learning Commons

Exploratory Classes

Randolph Casey, STEM Robotics

Chaundra Cameron, Drama

Claudia Luongo, Art

Kelly Riely, Computers

Matthew Halfacre, Tech Prep

Lawrence Robtison III, STEM Coding & Digital Art

Nyrie Janho, Food Science/Wellness

Robbie Winogora, SORCE

Music Department

Richard Pinnola, Orchestra

Robert Reeve, Band

Allison Fay, Choir

Roberta Stafford, Band